Biežāk uzdotie jautājumi

Kam ir augstāks risks melanomas attīstībai?
Melanomas attīstības risks ir augstāks indivīdiem ar gaišu ādu, kas viegli apdeg saulē un ātri veidojas vasaras raibumi, un tiem, kuriem ir neskaitāmas dzimumzīmes (nevusi). Saules apdegumi īpaši bērnībā un pusaudžu vecumā, melanomas gadījumi ģimenes locekļiem sekmē augstāku melanomas risku. Bieža ekspozīcija saulei, īpaši atpūtas laikā, veicina melanomas attīstību. Teorētiski melanoma sastopama vienādi bieži sievietēm un vīriešiem. Melanoma var attīstīties jebkurā vecumā, tomēr bērnu vecumā tā ir novērojama ārkārtīgi reti.

Kas izraisa melanomas gadījumu skaita pieaugumu?
Atmosfēras ozona slāņa samazināšanās, cilvēku nepareiza uzvedība saulē ir galvenie iemesli ādas vēža gadījumu skaita pieaugumam pēdējo gadu laikā. Arvien populārāka kļūst ārpus mājas laika pavadīšana, solāriju apmeklējumi rada paaugstinātu UV starojumu. Daudziem cilvēkiem ādas iedegums associējas ar aktīva cilvēka simbolu, kuram ir laba veselība. Tomēr saules iedegums ir tikai UV staru ādas bojājuma pazīme un ādas fizioloģiska reakcija, lai mazinātu turpmāko bojājumu.

Kā var uzlabot izdzīvošanas iespējas melanomas gadījumā?
    Atslēga veiksmīgam iznākumam melanomas gadījumā slēpjas agrīnā atpazīšanā un savlaicīgā ķirurģiskā ārstēšanā. Periodiska paša cilvēka ādas izmeklēšana un mediķu palīdzība aizdomīgos gadījumos ir standarta ceļš kā noturēt mirstības gadījumu skaitu iespējami zemākā līmenī.

Kādi ir citi iespējamie bīstamie saules efekti uz ādu?
Bez melanomas saules stari izraisa arī citas ādas vēža formas, kuras, kaut arī parasti nav fatālas, tomēr izraisa ievērojamus ādas bojājumus. Saules ultravioletie stari bez jau minētā izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos, veidojot krunkas, pigmentācijas traipus, elastīguma samazināšanos, raupju izskatu, paplašinātus asins kapilārus un zvīņojošus veidojumus (fotobojājums).

Vai ir droši atrasties saulē ilgu laiku, ja tiek lietoti saules aizsarglīdzekļi?
Līdzeklis, kas pilnībā bloķē saules starus, dabā neeksistē. Dažāds daudzums garo ultravioleto staru (UVA) netiek pilnīgi absorbēti ar šobrīd pieejamajiem saules aizsarglīdzekļiem ar augstiem koeficientiem. Kumulatīva darbība šiem nefiltrētajiem stariem joprojām var radīt ādas vēzi un priekšlaicīgu ādas novecošanos. Nevienam nav ieteicams atrasties ilgāku laiku saulē, izmantojot maldīgu priekšstatu par pilnīgu saules ultravioleta staru aizsardzību, lietojot SPF līdzekļus. Ikvienam cilvēkam ieteicams atturēties no atrašanās saulē laika posmā no plkst.11 līdz 15. Tieši šajā laikā zemes virsmu sasniedz maksimāls saules UV staru daudzums.

Vai mākslīgais iedegums ir drošāks par saules iedegumu?
    Mākslīgais iedegums (pašiedegums) ir drošāks par saules iedegumu. Mākslīgais iedegums rada dabīga iedeguma izskatu, pateicoties ķīmiskai reakcijai ādā. Tāpēc tā ir reāla alternatīva tiem cilvēkiem, kuri, neapdraudot savu ādu, vēlās iedeguma efektu. Mākslīgā iedeguma efekts jāatjauno ik pēc 1-2 nedēļām, sakarā ar ādas virsējā slāņa regulāru atjaunošanos (deskvamāciju). Tomēr šis iedeguma veids rada “mākslīgo” iedegumu un to nekādā gadījumā nevar uzskatīt par aizsardzību no UV-starojuma. Šis fakts jāatcerās katram šo līdzekļu patērētājam.

Vai ir veselīgi iegūt iedegumu solārijos un sauļošanās kabīnēs?
Nedaudz par piesardzību, apmeklējot solārijus un sauļošanās kabīnes. Šīs iekārtas rada ādas iedegumu ar ultravioletiem A stariem, kas iesauļo ādu bez apdegumu veidošanas. Taču ir skaidri zināms šo staru efekts priekšlaicīgas novecošanās procesā. Svarīgs ir arī fakts, ka iedegums, kas iegūts solārijā, nerada aizsardzību pret saules staru radītiem apdegumiem, cilvēkam atrodoties saulē (ultravioletie B stari rada saules apdegumus). Solāriju lampas lielā mērā izstaro tieši UVA starus, tomēr neliels UVB staru daudzums nonāk ādas virsmā.