Izsargāšanās no melanomas

Vai ir iespējams izvairīties no melanomas?
Ģenētiski noteiktie (iedzimtie) melanomas riska faktori, tādi kā gaiši mati, liels skaits dzimumzīmju, melanomas gadījumi ģimenes locekļiem, nav labojami vai novēršami. Tomēr ir iespējams ievērojami samazināt melanomas attīstības risku, sekojot šīm aizsardzības vadlīnijām:   Pakļautība saules iedarbībai (insolācijai)
Jāizvairās no pēkšņas, intensīvas un tiešas pakļautības saulei. Ir prātīgi izvairīties no tiešas saules stariem, īpaši laika posmā no plkst.11:00 līdz 15:00

   Saules aizsarglīdzekļi
        Ieteicams izmantot saules aizsarglīdzekļus ar vismaz SPF 15 pieaugušajiem, 30 un vairāk bērniem. Izvēlēties līdzekļus, kas nodrošina aizsardzību no UVA un UVB stariem. Šie līdzekļi jāuzklāj uz ādas pusstundu pirms iziešanas saulē, un lietošana jāatkārto ik pēc 2-3 stundām.

   Ēna
Jāņem vērā, ka atrodoties pat zem saulessarga pludmalē, āda turpina saņemt bīstamos UV starus, to rada UV staru atstarošanās efekts no smiltīm. Tāpēc saules sargs jākombinē ar citiem līdzekļiem. Turklāt saules stari spēj caurkļūt mākoņiem ievērojamā daudzumā. Tāpēc pastāv iespēja iegūt saules apdegumu pat makoņainās pavasara/vasaras dienās.

   Apģērbs
Apģērbs nodrošina labāko aizsardzību no intensīvā saules starojuma. Krekliņš ar īsām piedurknēm aizsargā labāk nekā krekliņš bez piedurknēm. Ieteicams izvēlēties kokvilnas auduma apģērbu. Ieteicams nēsāt platmali un Polaroid saules brilles (jo UV stari ir bīstami arī acīm). Mūsdienu bērnu apģērbs, ieskaitot peldkostīmus, pieejams pārdošanā arī ar iestrādātu saules aizsardzību ar SPF 50.

   Ādas tips
Pamata likums ir pakāpeniski ādu pieradināt saules stariem. Āda, kas iedeg pakāpeniski un regulāri, spēj pārciest UV starus līdz pat 10 reizēm labāk nekā nesauļota āda. Katram būtu jāzina arī individuālais ādas pašaizsardzības laiks, kas atbilst viņa konkrētai ādai. Citiem vārdiem sakot, cik droši ir atrasties saulē bez speciālas aizsardzības. Ādas tipu nosaka dažādas pazīmes – matu krāsa un komplekcija. Ādu iedala četros dažādos tipos:
I. ādas tips:
o   Gaiša āda, bieži ar vasaras raibumiem
o   Blondi vai rudi mati
o   Zilas vai zaļas acis
o   Āda ārkārtīgi jūtīga pret sauli, nekad neveidojas iedegums, bet vienmēr apsārtums
o   Individuālais aizsardzības laiks 3 līdz 10 minūtes
II. ādas tips:
                o Gaiša āda, bieži ar vasaras raibumiem
o   Blondi vai tumši blondi mati
o   Zilas acis
o   Āda jūtīga pret sauli, iedeg ļoti lēni, tieksme uz saules apdegumiem
o   Individuālais aizsardzības laiks 10 līdz 20 minūtes
III. ādas tips:
                o   Nedaudz tumšāka āda
o   Matu krāsa – tumši blonda vai brūna
o   Dažāda acu krāsa
o   Āda tikai nedaudz jūtīga pret sauli, ātri un viegli veidojas iedegums, iedegums noturīgs ilgu laiku
o   Individuālais aizsardzības laiks 20 līdz 30 minūtes.
        IV. ādas tips:
o   Gaiši brūna āda
o   Matu krāsa tumši brūna vai melna
o   Acu krāsa tumša
o   Āda iedeg ātri un stabili, iedegums noturīgs ilgu laiku
o   Individuālais aizsardzības laiks 40 un vairāk minūtes


•  
Bērni un pusaudži
        Ādas vēža attīstības risks dzīves laikā ir atkarīgs no bērnu un pusaudžu vecuma. Tieši tādēļ bērniem un jauniem cilvēkiem nepieciešams lietot īpaši efektīvus saules aizsarglīdzekļus ar koeficientu 20 līdz 30, kas pasargā no UVA un UVB stariem un ir ūdens izturīgi. T-kreklu un cepures lietošana ir ieteicama un tam jākļūst par normu. Kvalitatīvas saules brilles ir ideāls līdzeklis acu aizsardzībai. Pieaugušajiem cilvēkiem būtu jākļūst par piemēru bērniem saules aizsardzības pasākumos.   Kosmētiskie līdzekļi un medikamenti
Daži medikamenti pastiprina ādas jūtību pret gaismu. Tas ir viens no aspektiem, ko nepieciešams izrunāt ar ārstu vai farmaceitu pirms došanās saulē. Dezodoranti, kosmētiskie līdzekļi un smaržvielas var izraisīt negaidītas reakcijas pret sauli vai ilgstošu pigmentāciju. Tādu vielu lietošana stingri jāierobežo pirms sauļošanās.