Ārstēšanas metodes

Lokālie līdzekļi – dažkārt, ja veidojumu ir daudz, ārsts var parakstīt speciālus aptiekā nopērkamus līdzekļus. Parasti tos lieto tikai 1 reizi dienā plānā kārtā visiem veidojumiem līdz pilnīgai izzušanai (laiku nosaka ārsts). Šie medikamenti izraisa bojātu šūnu dabīgu bojāeju veicinot pašas ādas spējas iznīcināt izmainītās (ļaundabīgās) šūnas. Veidojuma vietā paliek neliels sārts plankums, zināmu laiku iespējamas subjektīvas sajūtas (niezēšana, tirpšana, durstoša sajūta). Latvijā pieejams 5% imikvimoda krēms. Šis līdzeklis pazīstams Latvijas ārstiem jau 5 gadus, tas ir pierādījis sevi kā augsti efektīvs līdzeklis cīņā ar ādas audzējiem. Sīkāku informāciju jums sniegs jūsu ārstējošais ārsts.

Šķidrais slāpeklis (kriodestrukcija) – ļoti populāra un bieži pielietojama metode ārsta praksē. Veidojums tiek sasaldēts, aplicējot ar vates kociņu vai uzpūšot uz veidojumu aukstuma aģentu (parasti šķidrais slāpeklis -196 C). Sasalušie audi pēc kāda laika atmirst un atdalās kreveles veidā 12-14 dienu laikā. Procedūrai nav nepieciešama speciāla anestēzija un hemostāze

Ķirurģiska ekscīzija – vietējā anestēzijā ārsts ar skalpeli izgriež bojātos audus. Radusies “bedre” tiek sašūta ar diegu palīdzību. Iegūtais gabaliņš tiek nosūtīts izmeklēšanai.

Fofodinamiskā terapija (FDT) – īpaši pielietojama metode veidojumiem uz sejas un skalpa. Lokāli pielieto 5-aminolevulīnskābi (5-ALA), nākamajā dienā pacienta āda tiek apgaismota ar spēcīgu noteikta viļņa garuma gaismu. Šāda ārstēšana selektīvi bojā patoloģiskos audus, tādejādi pasargājot no bojājuma veselos apkārtējos audus. Apsārtums un pietūkums bieži novērojami pēc šīs ārstēšanas. Metode pielietojama tādās vietās, kur ķirurģiska ārstēšana iepriekš bijusi neveiksmīga vai arī ķirurģiskā ārstēšana var radīt ievērojamu kosmētisko defektu. Metode pieejama arī Latvijā.

Rtg-starojums – rentgena stari tiek tieši novadīti uz bojājuma vietu. Šo metodi arī sauc par starošanu. Staru ietekmē bojātie audi iet bojā. Kā likums, šī ārstēšana prasa vairākus seansus, dažos gadījumos līdz pat 20. Dzīšanas process prasa līdz pat 3-4 nedēļām. Pēc ārstēšanas parasti paliek atrofiska rēta.

Kiretāža un koagulācija
– ārsts ar apaļu asu karotīti (kireti) izkasa bojātos audus, tos nosūta histoloģiskai izmeklēšanai. Kiretāža izraisa kapilāru bojājumu un nelielu asiņošanu, ko likvidē, piededzinot asinsvadus ar elektrisko adatu.

Skūšanas (shave) noņemšanas metode – ārsts izmanto skalpeli vai žileti, lai nogrieztu audus paralēli ādas virsmai. Iegūtais materiāls (audi) tiek nosūtīts histoloģiskai izmeklēšanai.

Dermabrāzija – izmanto speciālas rotējošas (20.000-25.000 Hz) sterilas frēzes, kas atdala bojātos audus. Dzīšanai un sārtuma izzušanai nepieciešama aptuveni 1 nedēļa. Latvijā metode netiek pielietota.

Ķīmiskie pīlingi – izmanto augstas koncentrācijas trihloretiķskābi vai tai pielīdzinātus savienojumus. Ķīmiskās vielas izraisa virsējās kārtas atdalīšanos. Latvijā pielieto kosmētiskos līdzekļus (augļu skābes), bet tie nav pielietojami pirmsvēža stāvokļu ārstēšanai.

Lāzerķirurģija – parasti izmanto ogļskābo lāzeri, kas izraisa bojāto audu koagulāciju un vaporizāciju. Šim nolūkam pielieto reti.

Moh`a mikrogrāfiskā ķirurģija (ar mikroskopu kontrolējama ķirurģija) – vietējā anestēzijā ārsts veic ļoti plānu audzēja slāņu noņemšanu slāni pa slānim. Katrs gabaliņš tiek nekavējoties sasaldēts un plānos griezumos skatīts zem mikroskopa. Izgriešanu turpina līdz paraugos nav ļaundabīgās šūnas. Metode saglabā veselos apkārtējos audus un tiek uzskatīta par precīzāko metodi. Metodi pielieto arī “grūtās” piekļuves vietās (deguns, auss, mute, acs plakstiņi). Metode ļoti populāra ASV. Latvijā metode netiek pielietota sakarā ar metodes augsto pašizmaksu.